Narodne poslovice nose u sebi puno životnih mudrosti, i istine iz raznih oblasti mogu se izraziti kroz njih. Evo kako se neke od poslovica mogu primeniti i na SEO posao, na optimizaciju sajta:
Nije blago ni srebro ni zlato, vec je blago što je srcu drago.
Za vrhunske rezultate u optimizaciji neophodna je strast. Onaj ko zaista zavoli SEO ima šanse za ozbiljne rezultate.
Prazna glava svaka je ohola, prazne tikve po vodi plivaju.
Ako vam neko, ko se navodno bavi optimizacijom sajtova, garantuje prvo mesto na Google-u, pa još za mesec dana, tvrdi kako nema reci ni termina za koji on ne može da bude prvi, u pitanju je prazna glava i oholost. Verovatno je u pitanju neiskustvo, neshvatanje SEO problematike i pocetnicki entuzijazam.
Ko se o mleko opece, taj duva i u kiselo mleko.
Ko je iskusio da ga Google kazni zbog spama, taj 10 puta razmisli pre no što ostavi link bilo gde. Ima slucaja gde je neko pao na Google-u zbog duplog sadržaja, pa sada proverava svaki novi tekst na CopyScape-u pre no što ga objavi, iako zna da je tekst originalan.
Sve se znade šta je i kako je. Svako djelo dode na vidjelo.
Mogu se koristiti loše tehnike i brzo napredovati na Google, Yahoo i drugim pretraživacima. Takode, može se SEO raditi kako valja, korak po korak, i cekati par meseci na rezultate. Ali kroz vreme samo temeljan rad na optimizaciji daje sigurne i trajne rezultate. Kroz par meseci ostace vidljive samo one stranice koje su optimizovane kvalitetno.
Gde se konji biju i igraju, tu magarcu nigde mesta nema.
Bez uvrede, ali za isuviše jake reci, gde se u SEO ulažu desetine hiljada dolara mesecno, pojedinac bez ulaganja nema šta da traži. Ako su za neku kljucnu rec na prvoj stranici samo sajtovi firmi kao što su Apple, Microsoft, IBM, bolje pronadite uže specijalizovani pojam sa slabijom konkurencijom. Ili se spremite za ogromna ulaganja.
Ko rano rani, dve srece grabi.
Starost domene igra ulogu u optimizaciji sajta. Naravno, to je samo jedan od faktora, ali dobro dode ako imate domenu staru 10 godina.
Bolje vrabac u ruci, nego golub na grani.
Bolje je biti na vrhu prve Google stranice za pojam koji se traži 10 puta dnevno nego na desetoj stranici za pojam koji se traži 1000 puta dnevno. U prvom slucaju možete dobijati, recimo 5 poseta svakog dana, a u drugom cete dobijati, verovatno nula.
Gde macke nema, tu miševi kolo vode.
Može se biti na prvoj poziciji i sa veoma malo optimizacije, cak i sa lošim SEO metodama, ako za traženi zraz ima samo 10 rezultata. U slaboj konkurenciji, gde nema nijednog jaceg igraca, mogu se videti stranice optimizovane za jedan dan.
Lakše je steci nego sacuvati.
U ovom slucaju možda nije lakše ali je podjednako teško. Doci do dobre pozicije na Google je jedno, ali nakon toga sledi konstantan rad kako bi se opstalo na toj poziciji.
Dobro je teško vidjeti, a lako se pozna.
Rad na optimizaciji sajta cesto nije vidljiv za obicnog posetioca. Ima tu dosta rada u samom HTML kodu stranica, rad na off-site optimizaciji, i još štošta što covek koji pregledava sajt u Firefox-u ili Internet Explorer-u nece ni primetiti. Ali kada nakon nekog vremena u pretraživacu ukuca neki pojam, pa se optimizovani sajt pojavi na prvoj strani rezultata, tada se “prepozna” da je SEO dobro odraden.
Pametan se uci na tudim greškama a budala na svojim.
Što više i što frekventnije se prate veliki SEO forumi i blogovi, više tudih iskustava se upije, te ima manje mogucnosti da se licno pogreši. Velike greške u optimizaciji mogu da naprave veliki problem sajtu, tako da je ucenje na tudim iskustvima itekako korisno.
Ko se pred jednim klanja, pokazuje drugom leda.
Za jace pojmove je veoma teško biti prvi i na Google, i na Yahoo i na Bing pretrazi. Oni imaju razlicite algoritme (mada se Yahoo i Bing sada udružuju) te se razliciti SEO faktori tretiraju jace kod Google-a nego kod Yahoo-a i obratno. Zato se uglavnom sajt optimizuje za Google i svesno udaljava od najbolje pozicije na Yahoo, jer više ljudi koristi Google. Ovo je slucaj u vecem delu sveta, mada u nekim državama gde se neki drugi pretraživaci više koriste, “klanja” se tom najvecem a Google-u se “okrecu leda”.
Srecan je onaj koji sedi u svojoj kuci.
Jedan od razloga zašto je dobro imati svoju, zakupljenu domenu i hosting. Ima besplatnih domena, pod-domena, besplatnih hosting paketa. Ali cesto se dešavalo da covek razvija sajt na nekom besplatnom servisu godinu dana, dobro se kotira na pretraživacima, svi vec zapamte njegovu adresu, i onda mu, nekad i iz nepoznatih razloga i bez objašnjenja, servis ukine sajt. Njihovo pravo, na taj rizik se pristaje kada se krene u taj “besplatan” projekat. Zato je najbolje imati svoj domen, platiti hosting, i “sedeti u svojoj kuci”.
Svako ima prava koliko ima moci.
Dešava se da veliki kompanijski sajtovi krše neka pravila koje je Google postavio. Medutim, retko neki takav sajt biva kažnjen. To je jedna životna istina koja je neizbežna. Mali sajtovi moraju da poštuju sva pravila igre, veliki ih ponekad mogu zaobici. O tome je i Rand Fishkin skoro govorio u delu intervjua za SEO Book. Ako neki nepoznati sajt bude kažnjen zbog kupovine linkova, niko to nece ni primetiti osim vlasnika tog sajta. Ali ako Disney.com ne bude na prvoj stranici Google pretrage za rec Disney, mnogi korisnici nece biti zadovoljni Google pretragom. njih ne zanima da li je Dizni kupovao linkove ili nije.
0 comments:
Post a Comment